Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6609MA
Texas Instruments LMH6609MA
| Part Number: | Texas Instruments LMH6609MA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6609MA |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifiers - Op Amps 900MHz Voltage Feedback Op Amp 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6609MA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifiers - Op Amps 900MHz Voltage Feedback Op Amp 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| -3db Bandwidth | 900 MHz |
| Bandwidth | 900 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 67 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 260 MHz |
| Input Bias Current | 2 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 7.8 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Dual Supply Voltage | 3.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.3 V |
| Nominal Supply Current | 7 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 7 mA |
| Output Current | 90 mA |
| Output Current per Channel | 90 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 67 dB |
| Response Time | 1.6 ns |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1400 V/µs |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMH6609MA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the number of pins in the package?
What is the common mode rejection ratio of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





