Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6609-MDC
Texas Instruments LMH6609 MDC
| Part Number: | Texas Instruments LMH6609 MDC |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6609-MDC |
| Qty Available: | |
| Description: | 900MHz Voltage Feedback Op Amp 0-DIESALE -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6609-MDC Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
900MHz Voltage Feedback Op Amp 0-DIESALE -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 0 |
| Common Mode Rejection Ratio | 67 dB |
| Gain Bandwidth Product | 260 MHz |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 3.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Output Current | 90 mA |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMH6609 MDC
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the frequency range of the op amp?
What is the temperature range for the op amp?
How many channels does the op amp have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

