Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6601QMGX-NOPB
Texas Instruments LMH6601QMGX/NOPB
| Part Number: | Texas Instruments LMH6601QMGX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6601QMGX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 250 MHz, 2.4V CMOS Operational Amplifier with Shutdown 6-SC70 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6601QMGX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
250 MHz, 2.4V CMOS Operational Amplifier with Shutdown 6-SC70 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| -3db Bandwidth | 250 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 56 dB |
| Gain Bandwidth Product | 155 MHz |
| Input Bias Current | 50 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.4 V |
| Nominal Supply Current | 9.6 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 9.6 mA |
| Output Current | 100 mA |
| Output Current per Channel | 180 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 55 dB |
| Slew Rate | 275 V/µs |
| Voltage Gain | 66 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMH6601QMGX/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the frequency bandwidth of the operational amplifier?
What is the maximum supply voltage for the amplifier?
What is the temperature range in which the amplifier can operate?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
