Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6518SQX-NOPB
Texas Instruments LMH6518SQX/NOPB
| Part Number: | Texas Instruments LMH6518SQX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6518SQX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 900 MHz, Digitally Controlled, Variable Gain Amplifier 16-WQFN -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6518SQX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
900 MHz, Digitally Controlled, Variable Gain Amplifier 16-WQFN -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| -3db Bandwidth | 900 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 40 dB |
| Input Bias Current | 40 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 40 mV |
| Input Voltage Noise Density | 0.98 nV/sqrt Hz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.135 V |
| Nominal Supply Current | 225 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 210 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 50 dB |
| Voltage Gain | 40 dB |
| Height | 800 µm |
| Length | 4 mm |
| Thickness | 750 µm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMH6518SQX/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the frequency range of the variable gain amplifier?
What is the package type of the amplifier?
What is the operating temperature range of the amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

