Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6518SQE-NOPB
Texas Instruments LMH6518SQE/NOPB
| Part Number: | Texas Instruments LMH6518SQE/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6518SQE-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 900 MHz, Digitally Controlled, Variable Gain Amplifier 16-WQFN -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6518SQE-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
900 MHz, Digitally Controlled, Variable Gain Amplifier 16-WQFN -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| -3db Bandwidth | 900 MHz |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Bandwidth | 900 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 40 dB |
| Input Bias Current | 40 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 40 mV |
| Input Voltage Noise Density | 0.98 nV/sqrt Hz |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.135 V |
| Nominal Supply Current | 210 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 210 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 50 dB |
| Response Time | 14 ns |
| Supply Type | Single |
| Voltage Gain | 38.8 dB |
| Height | 800 µm |
| Length | 4 mm |
| Thickness | 750 µm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMH6518SQE/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the frequency range of the amplifier?
What is the package type of the amplifier?
What is the temperature range for the amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





