Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMC6484AIMX-NOPB
Texas Instruments LMC6484AIMX/NOPB
| Part Number: | Texas Instruments LMC6484AIMX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMC6484AIMX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Quad Precision Amplifier R-R I/O 15.5V 14-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMC6484AIMX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Quad Precision Amplifier R-R I/O 15.5V 14-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 1.5 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.5 MHz |
| Input Bias Current | 20 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 110 µV |
| Max Junction Temperature (Tj) | 85 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 15.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 2.6 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Output Current | 30 mA |
| Output Current per Channel | 30 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1.3 V/µs |
| Voltage Gain | 116.47 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMC6484AIMX/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of product?
What is the package type?
What is the supply voltage range?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






