Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMC6482M-MD8
Texas Instruments LMC6482M MD8
| Part Number: | Texas Instruments LMC6482M MD8 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMC6482M-MD8 |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Dual Precision Amplifier R-R I/O ±7.75V/15.5V Die Tray |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMC6482M-MD8 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Dual Precision Amplifier R-R I/O ±7.75V/15.5V Die Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 0 |
| Gain Bandwidth Product | 1.5 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 15.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 2 |
| Voltage Gain | 116.47 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMC6482M MD8
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the product type?
What is the input and output voltage range?
How many channels does the amplifier have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


