Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMC6442IN
Texas Instruments LMC6442IN
| Part Number: | Texas Instruments LMC6442IN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMC6442IN |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual Micropower Rail-to-Rail Output Single Supply Operational Amplifier 8-PDIP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMC6442IN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual Micropower Rail-to-Rail Output Single Supply Operational Amplifier 8-PDIP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 10 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 67 dB |
| Gain Bandwidth Product | 10.5 kHz |
| Input Bias Current | 5 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Nominal Supply Current | 2.1 µA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 1.9 µA |
| Output Current | 2.1 mA |
| Output Current per Channel | 2.1 mA |
| Slew Rate | 0.0041 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMC6442IN
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and temperature range of the product?
What are the technical specifications of the product?
What is the compliance status of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

