Sensors > Temperature and Humidity Sensors > Texas-Instruments-LM77CIMMX-3
Texas Instruments LM77CIMMX-3
| Part Number: | Texas Instruments LM77CIMMX-3 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Sensors > Temperature and Humidity Sensors > Texas-Instruments-LM77CIMMX-3 |
| Qty Available: | |
| Description: | 9-Bit + Sign Digital Temperature Sensor and Thermal Window Comparator with Two-Wire Interface 8-VSSOP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Sensors > Temperature and Humidity Sensors > Texas-Instruments-LM77CIMMX-3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
9-Bit + Sign Digital Temperature Sensor and Thermal Window Comparator with Two-Wire Interface 8-VSSOP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Interface | 2-Wire, I2C, SMBus, Serial |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Output Type | Digital, I2C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Quiescent Current | 250 µA |
| Resolution | 1.125 B |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LM77CIMMX-3
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the interface of this temperature sensor?
What is the maximum and minimum operating temperature for this sensor?
What is the resolution of this temperature sensor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.