Sensors > Temperature and Humidity Sensors > Texas-Instruments-LM77CIMM-5
Texas Instruments LM77CIMM-5
| Part Number: | Texas Instruments LM77CIMM-5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Sensors > Temperature and Humidity Sensors > Texas-Instruments-LM77CIMM-5 |
| Qty Available: | |
| Description: | 9-Bit + Sign Digital Temperature Sensor and Thermal Window Comparator with Two-Wire Interface 8-VSSOP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Sensors > Temperature and Humidity Sensors > Texas-Instruments-LM77CIMM-5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
9-Bit + Sign Digital Temperature Sensor and Thermal Window Comparator with Two-Wire Interface 8-VSSOP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Interface | 2-Wire, I2C, SMBus, Serial |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Digital, I2C |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Quiescent Current | 250 µA |
| Resolution | 1.125 B |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LM77CIMM-5
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the temperature sensor?
What is the package type of the sensor?
What is the temperature range of the sensor?
What is the interface of the sensor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
