Sensors > Temperature and Humidity Sensors > Texas-Instruments-LM76CHMX-5
Texas Instruments LM76CHMX-5
| Part Number: | Texas Instruments LM76CHMX-5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Sensors > Temperature and Humidity Sensors > Texas-Instruments-LM76CHMX-5 |
| Qty Available: | |
| Description: | 0.5C, 1C, 12-Bit + Sign Digital Temp Sensor & Thermal Window Comparator w/ Two-Wire Interf 8-SOIC -55 to 150 |
PCX has Texas Instruments Sensors > Temperature and Humidity Sensors > Texas-Instruments-LM76CHMX-5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
0.5C, 1C, 12-Bit + Sign Digital Temp Sensor & Thermal Window Comparator w/ Two-Wire Interf 8-SOIC -55 to 150
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Interface | 2-Wire, I2C, SMBus, Serial |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Bits | 13 |
| Output Type | Digital, I2C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 450 µA |
| Resolution | 1.5 B |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LM76CHMX-5
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the resolution of the product?
What is the temperature range of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
