Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM7341MF
Texas Instruments LM7341MF
| Part Number: | Texas Instruments LM7341MF |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM7341MF |
| Qty Available: | |
| Description: | AMP, R-R I/O, 4.6MHZ, 30V, SOT23-5; Op Amp Type: Rail to Rail; No. of Amplifiers: |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM7341MF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
AMP, R-R I/O, 4.6MHZ, 30V, SOT23-5; Op Amp Type: Rail to Rail; No. of Amplifiers:
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Bandwidth | 4.6 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 72 dB |
| Gain Bandwidth Product | 4 MHz |
| Input Bias Current | 95 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 4 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 16 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 32 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 10 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 86 dB |
| Slew Rate | 1.9 V/µs |
| Voltage Gain | 100.83 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LM7341MF
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of op amp?
How many amplifiers does the product have?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.