Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM7322MME
Texas Instruments LM7322MME
| Part Number: | Texas Instruments LM7322MME |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM7322MME |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, 2 Func, 6000uV Offset-Max, BIPolar, PDSO8 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM7322MME Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, 2 Func, 6000uV Offset-Max, BIPolar, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 20 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 65 dB |
| Gain Bandwidth Product | 16 MHz |
| Input Bias Current | 1.2 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 16 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 32 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 60 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 78 dB |
| Slew Rate | 12.3 V/µs |
| Voltage Gain | 80 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LM7322MME
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of the product?
How many amplifiers are there in the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.