Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM6588MA
Texas Instruments LM6588MA
| Part Number: | Texas Instruments LM6588MA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM6588MA |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad 16 Volt, RRIO High Output Current Operational Amplifier 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM6588MA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad 16 Volt, RRIO High Output Current Operational Amplifier 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| -3db Bandwidth | 24 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 15.3 MHz |
| Input Bias Current | 7 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 8 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 750 µA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 800 µA |
| Output Current | 40 mA |
| Output Current per Channel | 230 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Slew Rate | 15 V/µs |
| Voltage Gain | 106 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LM6588MA
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
