Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM6172IMX-NOPB
Texas Instruments LM6172IMX/NOPB
| Part Number: | Texas Instruments LM6172IMX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM6172IMX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, 1 Func, 1500uV Offset-Max, 62MHz Band Width, BIPolar, PDSO8 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM6172IMX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, 1 Func, 1500uV Offset-Max, 62MHz Band Width, BIPolar, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| -3db Bandwidth | 160 MHz |
| Bandwidth | 100 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 70 MHz |
| Input Bias Current | 1.2 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 400 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5.5 mV |
| Nominal Supply Current | 2.3 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 4.6 mA |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Output Current | 50 mA |
| Output Current per Channel | 85 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 75 dB |
| Response Time | 65 ns |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 3000 V/µs |
| Voltage Gain | 82 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LM6172IMX/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of this product?
What is the part number of this product?
What is the type of this product?
What is the bandwidth of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







