Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM358DR
Texas Instruments LM358DR
| Part Number: | Texas Instruments LM358DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM358DR |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, Dual, 700 Khz, 2, 0.3 V/ S, 3V To 32V, 1.5V To 16V, Soic, 8 Rohs Compliant: Yes |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM358DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, Dual, 700 Khz, 2, 0.3 V/ S, 3V To 32V, 1.5V To 16V, Soic, 8 Rohs Compliant: Yes
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Bandwidth | 700 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 65 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 700 kHz |
| Input Bias Current | -20 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 16 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 32 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 1.2 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Operating Supply Voltage | 16 V |
| Output Current | 30 mA |
| Output Current per Channel | 20 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.3 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LM358DR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the power supply range for this product?
Is this product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













