Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM358DGKRG4
Texas Instruments LM358DGKRG4
| Part Number: | Texas Instruments LM358DGKRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM358DGKRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 30-V, 700-kHz operational amplifier 8-VSSOP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM358DGKRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 30-V, 700-kHz operational amplifier 8-VSSOP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 700 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 65 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 700 kHz |
| Input Bias Current | 250 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 7 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 16 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 32 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 1.2 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Operating Supply Voltage | 16 V |
| Output Current | 30 mA |
| Output Current per Channel | 30 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Slew Rate | 0.3 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LM358DGKRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the voltage gain of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




