Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM348MX
Texas Instruments LM348MX
| Part Number: | Texas Instruments LM348MX |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM348MX |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Quad High Gain Amplifier 卤18V 14-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM348MX Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Quad High Gain Amplifier 卤18V 14-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 30 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 2.4 mA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 2.4 mA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 25 mA |
| Output Current per Channel | 25 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Voltage Gain | 104.08 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LM348MX
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the common mode rejection ratio of the LM348MX?
What is the gain bandwidth product of the LM348MX?
What is the operating supply voltage range of the LM348MX?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


