Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM324PWRE4
Texas Instruments LM324PWRE4
| Part Number: | Texas Instruments LM324PWRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM324PWRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad, 30-V, 1.2-MHz operational amplifier 14-TSSOP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM324PWRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad, 30-V, 1.2-MHz operational amplifier 14-TSSOP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 1.2 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 65 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.2 MHz |
| Input Bias Current | 250 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 7 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 16 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 32 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 3 mA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 1.4 mA |
| Operating Supply Voltage | 16 V |
| Output Current | 30 mA |
| Output Current per Channel | 60 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LM324PWRE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the operating temperature range for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


