Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM2904M
Texas Instruments LM2904M
| Part Number: | Texas Instruments LM2904M |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM2904M |
| Qty Available: | |
| Description: | Low Power Dual Operational Amplifier 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM2904M Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Low Power Dual Operational Amplifier 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 250 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 7 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 13 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 26 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 500 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Operating Supply Voltage | 16 V |
| Output Current | 30 mA |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Power Dissipation | 530 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 50 dB |
| Slew Rate | 0.1 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LM2904M
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and temperature range of the product?
How many pins does the product have?
What is the power supply voltage range for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



