Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM2903M
Texas Instruments LM2903M
| Part Number: | Texas Instruments LM2903M |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM2903M |
| Qty Available: | |
| Description: | Comparator General Purpose CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL 8-SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM2903M Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Comparator General Purpose CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL 8-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Input Bias Current | 250 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 7 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 480 mW |
| Max Supply Current | 1 mA |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 1 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 16 mA |
| Output Type | TTL |
| Power Dissipation | 480 mW |
| Quiescent Current | 2.5 mA |
| Response Time | 1.5 µs |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Type | General Purpose |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LM2903M
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the voltage range for the product?
What is the operating temperature range for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





