Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM2903DE4
Texas Instruments LM2903DE4
| Part Number: | Texas Instruments LM2903DE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM2903DE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Supply, Differential-voltage; Dual Differential Voltage; 36 V; 36 V; SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM2903DE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Supply, Differential-voltage; Dual Differential Voltage; 36 V; 36 V; SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 72.603129 mg |
| Input Bias Current | 250 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 7 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Input Current | 250 nA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Current | 500 µA |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 1 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 20 mA |
| Output Current per Channel | 6 mA |
| Output Type | TTL |
| Quiescent Current | 2.5 mA |
| Response Time | 300 ns |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LM2903DE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the supply voltage range for this product?
How many pins does this product have?
What is the package type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





