Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-LM2842XMK-ADJEV-NOPB
Texas Instruments LM2842XMK-ADJEV/NOPB
| Part Number: | Texas Instruments LM2842XMK-ADJEV/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-LM2842XMK-ADJEV-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | LM2842XMK-ADJ DC to DC Converter and Switching Regulator Chip 3.3VDC Output Evaluation Board |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-LM2842XMK-ADJEV-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LM2842XMK-ADJ DC to DC Converter and Switching Regulator Chip 3.3VDC Output Evaluation Board
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Evaluation Kit | Yes |
| Output Current | 600 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Switching Frequency | 550 kHz |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LM2842XMK-ADJEV/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the output voltage of the LM2842XMK-ADJEV/NOPB?
Is there an evaluation board available for the LM2842XMK-ADJEV/NOPB?
What is the switching frequency of the LM2842XMK-ADJEV/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
