Sensors > Temperature and Humidity Sensors > Texas-Instruments-LM27CIM5X-1HJ
Texas Instruments LM27CIM5X-1HJ
| Part Number: | Texas Instruments LM27CIM5X-1HJ |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Sensors > Temperature and Humidity Sensors > Texas-Instruments-LM27CIM5X-1HJ |
| Qty Available: | |
| Description: | Digital Temp Sensor-single Trip Point 3CEL Rectangular Surface Mount |
PCX has Texas Instruments Sensors > Temperature and Humidity Sensors > Texas-Instruments-LM27CIM5X-1HJ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Digital Temp Sensor-single Trip Point 3CEL Rectangular Surface Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-5 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Operating Supply Current | 15 µA |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Digital |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Quiescent Current | 40 µA |
| Switching Temperature | 130 °C |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LM27CIM5X-1HJ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the output type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
