Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM258D
Texas Instruments LM258D
| Part Number: | Texas Instruments LM258D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM258D |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 30-V, 700-kHz operational amplifier with -25°C to 85°C operation 8-SOIC -25 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM258D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 30-V, 700-kHz operational amplifier with -25°C to 85°C operation 8-SOIC -25 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Bandwidth | 700 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 700 kHz |
| Input Bias Current | -20 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 16 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 32 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.5 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 1.2 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Operating Supply Voltage | 16 V |
| Output Current | 30 mA |
| Output Current per Channel | 20 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.3 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LM258D
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of the Texas Instruments LM258D?
What is the operating temperature range of the LM258D?
How many amplifiers are included in the LM258D?
What is the power supply voltage range for the LM258D?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










