Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM1815M-NOPB
Texas Instruments LM1815M/NOPB
| Part Number: | Texas Instruments LM1815M/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM1815M-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Adaptive Variable eluctance Sensor Amplifier 14-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM1815M-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Adaptive Variable eluctance Sensor Amplifier 14-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 12 V |
| Input Bias Current | 5 µA |
| Max Input Voltage | 12 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 1.25 W |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 3.6 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Schedule B | 8542330000 |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LM1815M/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the package type and temperature range of the product?
What is the supply voltage range and input bias current of the product?
What are the physical dimensions of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






