Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM158-MD8
Texas Instruments LM158 MD8
| Part Number: | Texas Instruments LM158 MD8 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM158-MD8 |
| Qty Available: | |
| Description: | Military-grade, dual, 32-V, 700-kHz operational amplifier 0-DIESALE -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM158-MD8 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military-grade, dual, 32-V, 700-kHz operational amplifier 0-DIESALE -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 0 |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Max Dual Supply Voltage | 16 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 32 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 2 |
| Output Current | 20 mA |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LM158 MD8
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the Texas Instruments LM158 MD8?
Is the Texas Instruments LM158 MD8 compliant with any environmental standards?
Are there any alternative names for Texas Instruments and the LM158 MD8?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

