Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM139FK
Texas Instruments LM139FK
| Part Number: | Texas Instruments LM139FK |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM139FK |
| Qty Available: | |
| Description: | Comparator, 4 Func, 9000uV Offset-Max, 1300ns Response Time, BIPolar, CQCC20 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM139FK Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Comparator, 4 Func, 9000uV Offset-Max, 1300ns Response Time, BIPolar, CQCC20
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Input Bias Current | 100 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Response Time | 1.3 µs |
| Schedule B | 8542330000 |
| Voltage Gain | 106.02 dB |
| Height | 0 m |
| Length | 8.89 mm |
| Thickness | 1.83 mm |
| Width | 8.89 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LM139FK
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of the LM139FK?
What is the response time of the LM139FK?
What is the package type of the LM139FK?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



