Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM139AWGRQMLV
Texas Instruments LM139AWGRQMLV
| Part Number: | Texas Instruments LM139AWGRQMLV |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM139AWGRQMLV |
| Qty Available: | |
| Description: | Low Power Low Offset Voltage Quad Comparator 14-CFP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM139AWGRQMLV Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Low Power Low Offset Voltage Quad Comparator 14-CFP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Common Mode Rejection Ratio | 60 dB |
| Input Bias Current | 100 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 680 mW |
| Max Supply Current | 500 µA |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 500 µA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Output Current | 16 mA |
| Power Dissipation | 680 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60 dB |
| Response Time | 700 ns |
| Voltage Gain | 93.98 dB |
| Height | 2.34 mm |
| Length | 9.906 mm |
| Thickness | 1.778 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LM139AWGRQMLV
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the category of the product?
What is the manufacturer of the product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


