Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM139AWG-883
Texas Instruments LM139AWG/883
| Part Number: | Texas Instruments LM139AWG/883 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM139AWG-883 |
| Qty Available: | |
| Description: | Low Power Low Offset Voltage Quad Comparator 14-CFP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LM139AWG-883 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Low Power Low Offset Voltage Quad Comparator 14-CFP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Common Mode Rejection Ratio | 60 dB |
| Input Bias Current | 1 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Output Current | 16 mA |
| Power Dissipation | 680 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60 dB |
| Response Time | 5 µs |
| Voltage Gain | 93.98 dB |
| Height | 2.34 mm |
| Length | 9.906 mm |
| Thickness | 1.778 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LM139AWG/883
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the category of this product?
What is the brand of this product?
What is the description of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


