Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LF347NE4
Texas Instruments LF347NE4
| Part Number: | Texas Instruments LF347NE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LF347NE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, 4 Func, 10000uV Offset-Max, JFET, PDIP14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LF347NE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, 4 Func, 10000uV Offset-Max, JFET, PDIP14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 3 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Input Bias Current | 200 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 10 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 3.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Supply Current | 11 mA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 8 mA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 680 mW |
| Slew Rate | 13 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LF347NE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of product?
What is the package type and number of pins?
What is the maximum operating temperature?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

