Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-JM38510-08003BCA
Texas Instruments JM38510/08003BCA
| Part Number: | Texas Instruments JM38510/08003BCA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-JM38510-08003BCA |
| Qty Available: | |
| Description: | Military, 4-ch 2-input 4.5-V to 5.5-V AND gate 14-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-JM38510-08003BCA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military, 4-ch 2-input 4.5-V to 5.5-V AND gate 14-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -1 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments JM38510/08003BCA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the output type of this AND gate?
What is the maximum supply voltage for this AND gate?
What is the propagation delay of this AND gate?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

