Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-JM38510-08001BDA
Texas Instruments JM38510/08001BDA
| Part Number: | Texas Instruments JM38510/08001BDA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-JM38510-08001BDA |
| Qty Available: | |
| Description: | Military, 3-ch, 3-input 4.5-V to 5.5-V bipolar AND gate 14-CFP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-JM38510-08001BDA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military, 3-ch, 3-input 4.5-V to 5.5-V bipolar AND gate 14-CFP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -1 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Height | 2.03 mm |
| Length | 9.21 mm |
| Thickness | 1.59 mm |
| Width | 5.97 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments JM38510/08001BDA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the operating temperature range of the product?
How many gates are there in the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

