Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA337AIDGKTG4
Texas Instruments INA337AIDGKTG4
| Part Number: | Texas Instruments INA337AIDGKTG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA337AIDGKTG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Wide-Temperature, Precision Instrumentation Amplifier 8-VSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA337AIDGKTG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Wide-Temperature, Precision Instrumentation Amplifier 8-VSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 25.996513 mg |
| -3db Bandwidth | 1 kHz |
| Bandwidth | 1 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 106 dB |
| Input Bias Current | 2 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 100 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 3.4 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 3 |
| Operating Supply Current | 2.4 mA |
| Output Current per Channel | 25 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 93.97 dB |
| Quiescent Current | 2.4 mA |
| Resistance | 10 GΩ |
| Voltage Gain | 80 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments INA337AIDGKTG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the common mode rejection ratio of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

