Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA327EA-250
Texas Instruments INA327EA/250
| Part Number: | Texas Instruments INA327EA/250 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA327EA-250 |
| Qty Available: | |
| Description: | Precision, Low Drift, CMOS Instrumentation Amplifier with Shutdown 10-VSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA327EA-250 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Precision, Low Drift, CMOS Instrumentation Amplifier with Shutdown 10-VSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 10 |
| -3db Bandwidth | 1 kHz |
| Bandwidth | 1 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 kHz |
| Input Bias Current | 2 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 100 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 3.4 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 2.4 mA |
| Output Current per Channel | 25 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 93.98 dB |
| Quiescent Current | 2.4 mA |
| Resistance | 10 GΩ |
| Schedule B | 8542330000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Gain | 80 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 1.02 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments INA327EA/250
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the power supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







