Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA2332AIPWTG4
Texas Instruments INA2332AIPWTG4
| Part Number: | Texas Instruments INA2332AIPWTG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA2332AIPWTG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Low-Power, Single-Supply, CMOS Instrumentation Amplifiers 14-TSSOP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA2332AIPWTG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Low-Power, Single-Supply, CMOS Instrumentation Amplifiers 14-TSSOP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Number of Pins | 14 |
| -3db Bandwidth | 2 MHz |
| Bandwidth | 2 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 60 dB |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 8 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 980 µA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 6 |
| Operating Supply Current | 415 µA |
| Output Current per Channel | 48 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 86.02 dB |
| Quiescent Current | 415 µA |
| Resistance | 10 TΩ |
| Slew Rate | 5 V/µs |
| Voltage Gain | 60 dB |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments INA2332AIPWTG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the operating temperature range?
What is the power supply voltage range?
What is the package type and number of pins?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

