Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA230AIRGTR
Texas Instruments INA230AIRGTR
| Part Number: | Texas Instruments INA230AIRGTR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA230AIRGTR |
| Qty Available: | |
| Description: | 36-V, 16-bit, I²C output current, voltage and power monitor with alert 16-VQFN -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA230AIRGTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
36-V, 16-bit, I²C output current, voltage and power monitor with alert 16-VQFN -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VQFN |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Accuracy | 0.5 % |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Gain Bandwidth Product | 7 kHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | 50 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 330 µA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Height | 1 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments INA230AIRGTR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of the INA230AIRGTR?
What is the package type of the INA230AIRGTR?
What is the operating temperature range of the INA230AIRGTR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



