Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA226AIDGST
Texas Instruments INA226AIDGST
| Part Number: | Texas Instruments INA226AIDGST |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA226AIDGST |
| Qty Available: | |
| Description: | 36V, 16-bit, ultra-precise i2c output current/voltage/power monitor w/alert 10-VSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA226AIDGST Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
36V, 16-bit, ultra-precise i2c output current/voltage/power monitor w/alert 10-VSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Weight | 23.700201 mg |
| Accuracy | 0.02 % |
| Bandwidth | 7 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 140 dB |
| Features | I²C |
| Input Bias Current | 10 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 10 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 330 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Operating Supply Current | 420 µA |
| Output Current | 10 mA |
| Output Current per Channel | 10 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 1.02 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments INA226AIDGST
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







