Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA2128UA
Texas Instruments INA2128UA
| Part Number: | Texas Instruments INA2128UA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA2128UA |
| Qty Available: | |
| Description: | INST Amp Dual ¡À18V 16-Pin SOIC Tube / IC OPAMP INSTR 1.3MHZ 16SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA2128UA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
INST Amp Dual ¡À18V 16-Pin SOIC Tube / IC OPAMP INSTR 1.3MHZ 16SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 420.395078 mg |
| -3db Bandwidth | 1.3 MHz |
| Bandwidth | 1.3 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 110 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain | 10000 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.3 MHz |
| Input Bias Current | 20 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 125 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 1.5 mA |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 1.5 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 6 |
| Operating Supply Current | 1.4 mA |
| Output Current per Channel | 15 mA |
| Quiescent Current | 700 µA |
| Resistance | 100 GΩ |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 4 V/µs |
| Voltage Gain | 80 dB |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments INA2128UA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the number of pins in the product?
What is the maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









