Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA2128U
Texas Instruments INA2128U
| Part Number: | Texas Instruments INA2128U |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA2128U |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, Low Power Instrumentation Amplifier 16-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA2128U Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, Low Power Instrumentation Amplifier 16-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 420.395078 mg |
| -3db Bandwidth | 1.3 MHz |
| Bandwidth | 1.3 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 120 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain | 10000 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.3 MHz |
| Input Bias Current | 5 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 50 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 1.5 mA |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 1.5 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 6 |
| Operating Supply Current | 1.4 mA |
| Output Current per Channel | 15 mA |
| Quiescent Current | 700 µA |
| Resistance | 100 GΩ |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 4 V/µs |
| Voltage Gain | 80 dB |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments INA2128U
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the gain bandwidth product of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.














