Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA204AIPWR
Texas Instruments INA204AIPWR
| Part Number: | Texas Instruments INA204AIPWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA204AIPWR |
| Qty Available: | |
| Description: | 80V, Low-/High-side, High-Speed, Voltage Output CSA with Dual Comparators 14-TSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA204AIPWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
80V, Low-/High-side, High-Speed, Voltage Output CSA with Dual Comparators 14-TSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| Accuracy | 3.5 % |
| Bandwidth | 300 kHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 2.8 mA |
| Output Current | 1 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 1 V/µs |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments INA204AIPWR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the voltage range for this product?
What is the package type and number of pins?
What is the operating temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

