Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA204AIDGSRG4
Texas Instruments INA204AIDGSRG4
| Part Number: | Texas Instruments INA204AIDGSRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA204AIDGSRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Current-Shunt Monitor with Dual Comparators 10-Pin VSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA204AIDGSRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Current-Shunt Monitor with Dual Comparators 10-Pin VSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Accuracy | 3.5 % |
| Bandwidth | 300 kHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 2.8 mA |
| Output Current | 1 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 1 V/µs |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments INA204AIDGSRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the package type and number of pins?
What is the operating temperature range?
Is the product lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.