Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA148UA-2K5
Texas Instruments INA148UA/2K5
| Part Number: | Texas Instruments INA148UA/2K5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA148UA-2K5 |
| Qty Available: | |
| Description: | 200V Common-Mode Voltage DIFFERENCE AMPLIFIER | IC OPAMP DIFF 1 CIRCUIT 8SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA148UA-2K5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
200V Common-Mode Voltage DIFFERENCE AMPLIFIER | IC OPAMP DIFF 1 CIRCUIT 8SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673 mg |
| Bandwidth | 100 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Input Voltage | 200 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Input Voltage | -200 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 300 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 86.02 dB |
| Quiescent Current | 600 µA |
| Resistance | 2 MΩ |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1 V/µs |
| Voltage Gain | 0 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments INA148UA/2K5
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the pricing for this product?
What is the supply chain status of this product?
What are the technical specifications of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







