Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA121UA
Texas Instruments INA121UA
| Part Number: | Texas Instruments INA121UA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA121UA |
| Qty Available: | |
| Description: | FET-Input, Low Power Instrumentation Amplifier 8-SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA121UA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FET-Input, Low Power Instrumentation Amplifier 8-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673 mg |
| -3db Bandwidth | 600 kHz |
| Bandwidth | 600 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain | 10000 dB |
| Gain Bandwidth Product | 600 kHz |
| Input Bias Current | 50 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 300 µV |
| Input Voltage Noise Density | 20 nV/sqrt Hz |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 525 µA |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 450 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 3 |
| Operating Supply Current | 450 µA |
| Output Current per Channel | 14 mA |
| Quiescent Current | 450 µA |
| Resistance | 1 TΩ |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.7 V/µs |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Gain | 80 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments INA121UA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the minimum and maximum supply voltage for this product?
How many pins does this product have?
What is the common mode rejection ratio for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









