Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA114BUE4
Texas Instruments INA114BUE4
| Part Number: | Texas Instruments INA114BUE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA114BUE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Precision Instrumentation Amplifier 16-SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA114BUE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Precision Instrumentation Amplifier 16-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 420.395078 mg |
| -3db Bandwidth | 1 MHz |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 110 dB |
| Input Bias Current | 2 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 10 µV |
| Input Voltage Noise Density | 11 nV/sqrt Hz |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 3 |
| Operating Supply Current | 2.2 mA |
| Output Current per Channel | 20 mA |
| Quiescent Current | 2.2 mA |
| Resistance | 10 GΩ |
| Slew Rate | 0.6 V/µs |
| Voltage Gain | 80 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments INA114BUE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the number of pins in the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
