Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA114BU-1KE4
Texas Instruments INA114BU/1KE4
| Part Number: | Texas Instruments INA114BU/1KE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA114BU-1KE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Precision Instrumentation Amplifier 16-SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-INA114BU-1KE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Precision Instrumentation Amplifier 16-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 420.395078 mg |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 110 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Input Bias Current | 2 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 50 µV |
| Input Voltage Noise Density | 11 nV/sqrt Hz |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 3 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 3 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 2.2 mA |
| Resistance | 10 GΩ |
| Slew Rate | 0.6 V/µs |
| Voltage Gain | 80 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments INA114BU/1KE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
Is the product lead-free and RoHS compliant?
What are the distributor links for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

