Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-DRV8601DRBT
Texas Instruments DRV8601DRBT
| Part Number: | Texas Instruments DRV8601DRBT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-DRV8601DRBT |
| Qty Available: | |
| Description: | Haptic driver for ERM/LRA with 1.8-V logic & low power consumption 8-SON -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-DRV8601DRBT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Haptic driver for ERM/LRA with 1.8-V logic & low power consumption 8-SON -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 8 |
| Max Input Voltage | 500 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 1.15 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 1.7 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 400 mA |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Quiescent Current | 1.7 mA |
| Height | 1 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 880 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments DRV8601DRBT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the operating temperature range of this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


