Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-DAC8551EVM
Texas Instruments DAC8551EVM
| Part Number: | Texas Instruments DAC8551EVM |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-DAC8551EVM |
| Qty Available: | |
| Description: | Evaluation Module Covers All Pertinent Areas Involved To Properly Use This EVM Board |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-DAC8551EVM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Evaluation Module Covers All Pertinent Areas Involved To Properly Use This EVM Board
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Number of Pins | 0 |
| Evaluation Kit | Yes |
| Interface | SPI |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Bits | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Sampling Rate | 1 Msps |
| Settling Time | 8 µs |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments DAC8551EVM
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the product's main function?
What is the interface of the product?
What is the operating supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


