Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital to Analog Converters (DACs) > Texas-Instruments-DAC7613EB-1KG4
Texas Instruments DAC7613EB/1KG4
| Part Number: | Texas Instruments DAC7613EB/1KG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital to Analog Converters (DACs) > Texas-Instruments-DAC7613EB-1KG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 12-Bit, Voltage Output Digital-To-Analog Converter 24-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital to Analog Converters (DACs) > Texas-Instruments-DAC7613EB-1KG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
12-Bit, Voltage Output Digital-To-Analog Converter 24-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Number of Pins | 24 |
| Conversion Rate | 100 ksps |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | -450 µA |
| Number of Bits | 12 |
| Number of Converters | 1 |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Output Type | Voltage |
| Power Consumption | 1.8 mW |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Settling Time | 10 µs |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments DAC7613EB/1KG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
How many bits does the product have?
What is the temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
