Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-DAC7558EVM
Texas Instruments DAC7558EVM
| Part Number: | Texas Instruments DAC7558EVM |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-DAC7558EVM |
| Qty Available: | |
| Description: | Development & Evaluation Tools (Kits, Modules, and Boards) DAC7558 Eval Mod |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-DAC7558EVM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Development & Evaluation Tools (Kits, Modules, and Boards) DAC7558 Eval Mod
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Number of Pins | 0 |
| Evaluation Kit | Yes |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Bits | 12 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Sampling Rate | 200 ksps |
| Settling Time | 5 µs |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments DAC7558EVM
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the equivalent product to the Texas Instruments DAC7558EVM?
What are the technical specifications of the Texas Instruments DAC7558EVM?
Are there any other products similar to the Texas Instruments DAC7558EVM?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

